CCH600PS12
Mfr.Part #
CCH600PS12
Manufacturer
XP Power
Description
AC/DC CONVERTER 12V 603W
Stock
163
Manufacturer :
XP Power
Product Category :
AC DC Converters
Applications :
ITE (Commercial)
Approval Agency :
CB, TUV, UL
Current - Output 1 :
50 A
Current - Output 2 :
Current - Output 3 :
Current - Output 4 :
Current - Output 5 :
Current - Output 6 :
Efficiency :
90%
Features :
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Power (Watts) :
603W
Product Status :
Active
Standard Number :
Type :
Enclosed
Voltage - Input :
90 ~ 264 VAC
Voltage - Isolation :
3 kV
Voltage - Output 1 :
12V